AVX Corporation 08055A751FAT2A
08055A751FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A751FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 750PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A751FAT2A.pdf
Availability of 08055A751FAT2A
QUANTITY
08055A751FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A751FAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A751FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance750pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A751FAT2A
Related Links08055A7, 08055A751FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A751FAT2A Details Description
Related parts for 08055A751FAT2A
RES SMD 200 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP MINI5 datasheet.pdf
POT 500 OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf