AVX Corporation 08055A8R0JAT2A
08055A8R0JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A8R0JAT2A
Brief Description
CAP CER 8PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A8R0JAT2A.pdf
Availability of 08055A8R0JAT2A
QUANTITY
08055A8R0JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A8R0JAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A8R0JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A8R0JAT2A
Related Links08055A8, 08055A8R0JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A8R0JAT2A Details Description
Related parts for 08055A8R0JAT2A
CONN RECEPT 8POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf