AVX Corporation 08055A9R1CAT2A
08055A9R1CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A9R1CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A9R1CAT2A.pdf
Availability of 08055A9R1CAT2A
QUANTITY
08055A9R1CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A9R1CAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A9R1CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A9R1CAT2A
Related Links08055A9, 08055A9R1CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A9R1CAT2A Details Description
Related parts for 08055A9R1CAT2A
PANEL FRONT 19.2X19X0.5" BE/GY datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA PLUG TO N JACK datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH OPEN COL 16DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 12pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 55NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 27K OHM 9SIP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X7S SMD datasheet.pdf