Vishay/Dale RN65D5233FBSL
RN65D5233FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D5233FBSL
Brief Description
RES 523K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D5233FBSL.pdf
Availability of RN65D5233FBSL
QUANTITY
RN65D5233FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D5233FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D5233FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)523k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D5233FBSL
Related LinksRN65D5, RN65D5233FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D5233FBSL Details Description
Related parts for RN65D5233FBSL
RES 220 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 500KHZ 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 44PS DL R/A 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 8.25KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
ADJ(DJ) RELAY (SEALED, 2B, SINGL datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf