Vishay/Dale ALSR03400R0JE12
ALSR03400R0JE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR03400R0JE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 400 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ALSR03400R0JE12.pdf
Availability of ALSR03400R0JE12
QUANTITY
ALSR03400R0JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR03400R0JE12
Internal Part NumberEIS-ALSR03400R0JE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesALSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)400
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.500" L (4.57mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR03400R0JE12
Related LinksALSR034, ALSR03400R0JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR03400R0JE12 Details Description
Related parts for ALSR03400R0JE12
VARISTOR 61V 500A DISC 7MM datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 10POS DUAL GOLD datasheet.pdf
LED CBI 4MM FLAT TOP GRN DIFF RA datasheet.pdf
IC LASR CTRLR 1CHAN 5.5V 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 24VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf