AVX Corporation 08055A9R1DAT2A
08055A9R1DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A9R1DAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A9R1DAT2A.pdf
Availability of 08055A9R1DAT2A
QUANTITY
08055A9R1DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A9R1DAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A9R1DAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A9R1DAT2A
Related Links08055A9, 08055A9R1DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A9R1DAT2A Details Description
Related parts for 08055A9R1DAT2A
RELAY TELECOM DPDT 1A 6V datasheet.pdf
CONSOLE ALUMINUM 6.68"L X 5.77"W datasheet.pdf
AMP MCP 6.3/4.8K,<2.5-4MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBACK PWM 7SOIC datasheet.pdf
INDUCTOR 1.0MH COMMON MODE VERT datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR HAND TYPE 20MM PNP 1432MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf