Vishay/BCcomponents BFC230364563
BFC230364563 picture photo
Mfg. Part Number
BFC230364563
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.056 UF 5% 630 VDC RAD
Datasheet Download
BFC230364563.pdf
Availability of BFC230364563
QUANTITY
BFC230364563 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC230364563
Internal Part NumberEIS-BFC230364563
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT303
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.201" W (12.50mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.386" (9.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC230364563
Related LinksBFC230, BFC230364563 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC230364563 Details Description
Related parts for BFC230364563
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
IC FPGA 256 I/O 304HQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT VERT 30GOLD datasheet.pdf
IC MPU MIPS-I 20MHZ 100TQFP datasheet.pdf
OSC XO 28.339MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONN MALE TERM 22AWG TIN datasheet.pdf
RES 402K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 149MA 16.3 OHM datasheet.pdf