AVX Corporation 08055A9R1DAT2A
08055A9R1DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A9R1DAT2A
Brief Description
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A9R1DAT2A.pdf
Availability of 08055A9R1DAT2A
QUANTITY
08055A9R1DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A9R1DAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A9R1DAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A9R1DAT2A
Related Links08055A9, 08055A9R1DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A9R1DAT2A Details Description
Related parts for 08055A9R1DAT2A
TERM TS32 2/TAB 2/STB PA BG datasheet.pdf
RES SMD 1.65KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 5KHZ 6UCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 50PIN GOLD STR PCB datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CRIMPER, INSULATION F datasheet.pdf
560UF 250V 25X45MM 105C 5000H datasheet.pdf