AVX Corporation 08055C102K4Z4A
08055C102K4Z4A picture photo
Mfg. Part Number
08055C102K4Z4A
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C102K4Z4A.pdf
Availability of 08055C102K4Z4A
QUANTITY
08055C102K4Z4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C102K4Z4A
Internal Part NumberEIS-08055C102K4Z4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C102K4Z4A
Related Links08055C1, 08055C102K4Z4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C102K4Z4A Details Description
Related parts for 08055C102K4Z4A
IC REG SWITCHD CAP 1.8V 10MSOP datasheet.pdf
IC LCD BIAS SUPPLY DGT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
IC MCU SUP 5/3.3/2.5/ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 32SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf