AVX Corporation 08055C102KAZ2A
08055C102KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C102KAZ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C102KAZ2A.pdf
Availability of 08055C102KAZ2A
QUANTITY
08055C102KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C102KAZ2A
Internal Part NumberEIS-08055C102KAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C102KAZ2A
Related Links08055C1, 08055C102KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C102KAZ2A Details Description
Related parts for 08055C102KAZ2A
BOX ALUM UNPAINTED 3.85"LX2.51"W datasheet.pdf
CAP CER 120PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS R/A W/PINS datasheet.pdf
ENCODER MOD 3CH 256CPR datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
RES 1.78 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 464 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LP SUP CIRCUITS MANUAL RESET datasheet.pdf
OPTOCOUPLER PHOTOVO 4SOP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf