AVX Corporation 08055C103KA72A
08055C103KA72A picture photo
Mfg. Part Number
08055C103KA72A
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C103KA72A.pdf
Availability of 08055C103KA72A
QUANTITY
08055C103KA72A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C103KA72A
Internal Part NumberEIS-08055C103KA72A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C103KA72A
Related Links08055C1, 08055C103KA72A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C103KA72A Details Description
Related parts for 08055C103KA72A
SWITCH SPST GOLD 7 SEC 50V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN PLUG 10 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 VRT MT BLK 1.5" datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf