AVX Corporation 08055C103KAQ2A
08055C103KAQ2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C103KAQ2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C103KAQ2A.pdf
Availability of 08055C103KAQ2A
QUANTITY
08055C103KAQ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C103KAQ2A
Internal Part NumberEIS-08055C103KAQ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C103KAQ2A
Related Links08055C1, 08055C103KAQ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C103KAQ2A Details Description
Related parts for 08055C103KAQ2A
RES SMD 270 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU 13MM datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2530 WHT 19MM datasheet.pdf
RES 300 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf