Amphenol Commercial Products L77HDC62SOL2
L77HDC62SOL2 picture photo
Mfg. Part Number
L77HDC62SOL2
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77HDC62SOL2.pdf
Availability of L77HDC62SOL2
QUANTITY
L77HDC62SOL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77HDC62SOL2
Internal Part NumberEIS-L77HDC62SOL2
Industrial Solutions
Standard Package100
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77HDC62SOL2
Related LinksL77HDC, L77HDC62SOL2 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77HDC62SOL2 Details Description
Related parts for L77HDC62SOL2
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN GUIDE PIN CORNER 104CF POS datasheet.pdf
ICL 12 OHM 20% 4A 17.5MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 333MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 430UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 1000VDC RAD datasheet.pdf