AVX Corporation 08055C103M4T2A
08055C103M4T2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C103M4T2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C103M4T2A.pdf
Availability of 08055C103M4T2A
QUANTITY
08055C103M4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C103M4T2A
Internal Part NumberEIS-08055C103M4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C103M4T2A
Related Links08055C1, 08055C103M4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C103M4T2A Details Description
Related parts for 08055C103M4T2A
TERMINAL STRIP MINIATURE 5POS datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
TVS DIODE 52VWM 85.8VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
RES 1.09K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SOD123 datasheet.pdf
CONN TRIAX PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
PAC-S400-HE20 CBL ASSY datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 2A SJP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf