Infineon Technologies BAS 3005B-02V E6327
BAS 3005B-02V E6327 picture photo
Mfg. Part Number
BAS 3005B-02V E6327
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SC79-2
Datasheet Download
BAS 3005B-02V E6327.pdf
Availability of BAS 3005B-02V E6327
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BAS 3005B-02V E6327 Order Process
Ship out your order
Specifications of BAS 3005B-02V E6327
Internal Part NumberEIS-BAS 3005B-02V E6327
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Dec/2009
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)500mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If620mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F10pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackagePG-SC79-2
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BAS 3005B-02V E6327
Related LinksBAS 3005B, BAS 3005B-02V E6327 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
BAS 3005B-02V E6327 Details Description
Related parts for BAS 3005B-02V E6327
IC VREF SHUNT 1.25V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 10% 1507 datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 300UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 7POS THRUHL datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf