AVX Corporation 08055C103MAT6N
08055C103MAT6N picture photo
Mfg. Part Number
08055C103MAT6N
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C103MAT6N.pdf
Availability of 08055C103MAT6N
QUANTITY
08055C103MAT6N Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C103MAT6N
Internal Part NumberEIS-08055C103MAT6N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package221
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTray - Waffle
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C103MAT6N
Related Links08055C1, 08055C103MAT6N Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C103MAT6N Details Description
Related parts for 08055C103MAT6N
FUSE BOARD MNT 150MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFE09T/AF09/AFE09T datasheet.pdf
26P MTA100 CONN ASSY 30AU datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 21POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
BRONZE SERV POST CONN #6 STR-#3 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CRIMP TOOL 30 AWG datasheet.pdf