AVX Corporation 08055C104J4Z2A
08055C104J4Z2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C104J4Z2A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C104J4Z2A.pdf
Availability of 08055C104J4Z2A
QUANTITY
08055C104J4Z2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C104J4Z2A
Internal Part NumberEIS-08055C104J4Z2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C104J4Z2A
Related Links08055C1, 08055C104J4Z2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C104J4Z2A Details Description
Related parts for 08055C104J4Z2A
THERMISTOR PTC 60V 2.2 OHM 10% datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 250VAC/VDC datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13.5-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
INPUT MODULE 4 ANALOG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
T5007, 2N/C, FLEX 1 ACTUATOR CON datasheet.pdf
RES 11.547K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 1.2A SYNC datasheet.pdf