Tamura PLT20-32-130B
PLT20-32-130B picture photo
Mfg. Part Number
PLT20-32-130B
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE
Datasheet Download
PLT20-32-130B.pdf
Availability of PLT20-32-130B
QUANTITY
PLT20-32-130B Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT20-32-130B
Internal Part NumberEIS-PLT20-32-130B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Transformers
FamilyPower Transformers
Series-
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 9.3V, Series 27.5V
Current - Output (Max)Parallel 220mA, Series 1.5A
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapYes
Power - Max20 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension57.20mm L x 47.60mm W
Height - Seated (Max)41.38mm
Voltage - Isolation3500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT20-32-130B
Related LinksPLT20-, PLT20-32-130B Datasheet, Tamura Distributor
PLT20-32-130B Details Description
Related parts for PLT20-32-130B
CABLE CAT5 SFTP PATCH YELLOW 10M datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 8.6A TO-220F datasheet.pdf
RES SMD 6.65 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 7.5MSPS DUAL 28-TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 26POS SMD datasheet.pdf
SWITCH LEVER 20A SPDT .250 QC datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 34 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
IC UPCONVERTING MIXER 20TQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf