AVX Corporation 08055C104KA79A
08055C104KA79A picture photo
Mfg. Part Number
08055C104KA79A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C104KA79A.pdf
Availability of 08055C104KA79A
QUANTITY
08055C104KA79A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C104KA79A
Internal Part NumberEIS-08055C104KA79A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Series-
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C104KA79A
Related Links08055C1, 08055C104KA79A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C104KA79A Details Description
Related parts for 08055C104KA79A
12VDC 85DB 3-TERM CERAM BUZZER datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.110" (2.79mm) Solder datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 27POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf