AVX Corporation 08055C122K4T2A
08055C122K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C122K4T2A
Brief Description
CAP CER 1200PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C122K4T2A.pdf
Availability of 08055C122K4T2A
QUANTITY
08055C122K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C122K4T2A
Internal Part NumberEIS-08055C122K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C122K4T2A
Related Links08055C1, 08055C122K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C122K4T2A Details Description
Related parts for 08055C122K4T2A
TERMINAL WRAPOST BR-360 .794" datasheet.pdf
IC OTP 1MBIT 45NS 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
RES SMD 2.8 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
BRAKING UNIT 240V datasheet.pdf
TOOL CABLE STRIP-FULL CRIMP BNC datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.0648K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS INLINE PIN datasheet.pdf