AVX Corporation 08055C122K4T2A
08055C122K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C122K4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C122K4T2A.pdf
Availability of 08055C122K4T2A
QUANTITY
08055C122K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C122K4T2A
Internal Part NumberEIS-08055C122K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C122K4T2A
Related Links08055C1, 08055C122K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C122K4T2A Details Description
Related parts for 08055C122K4T2A
CONN HEADER 17POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 500MA 24V datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 4TMLF datasheet.pdf
FERRULE 25.0/15 4AWG 1=500PCS datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf