AVX Corporation 08055C122MAT2A
08055C122MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C122MAT2A
Brief Description
CAP CER 1200PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C122MAT2A.pdf
Availability of 08055C122MAT2A
QUANTITY
08055C122MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C122MAT2A
Internal Part NumberEIS-08055C122MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C122MAT2A
Related Links08055C1, 08055C122MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C122MAT2A Details Description
Related parts for 08055C122MAT2A
CONN HEADER LOPRO STR 20POS GOLD datasheet.pdf
IC DRVR TRANSF ISO 8-UMAX datasheet.pdf
METRAL SIGNAL HEADER-1MOD 5ROW datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE RED datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
TIMER CONTACT datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 385MA 650 MOHM datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:4 28SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 100 OHM 10SRT datasheet.pdf