AVX Corporation 08055C152JAT4A
08055C152JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08055C152JAT4A
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C152JAT4A.pdf
Availability of 08055C152JAT4A
QUANTITY
08055C152JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C152JAT4A
Internal Part NumberEIS-08055C152JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C152JAT4A
Related Links08055C1, 08055C152JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C152JAT4A Details Description
Related parts for 08055C152JAT4A
RES SMD 174 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SYSTEM BASIS CHIP DSO-36 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
STRAIGHT 1/2M FP0/M-ATM CABLE datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 955MA 323 MOHM datasheet.pdf
F39-HJ1745 datasheet.pdf
HD-I 5SMPO100F130F LEADMAKER datasheet.pdf
CTV 100C 100#22D PIN RECP datasheet.pdf
10 MHz to 3 GHz VGA with 60 dB Gain Control Range IC datasheet.pdf