AVX Corporation 08055C222MAT2A
08055C222MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C222MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C222MAT2A.pdf
Availability of 08055C222MAT2A
QUANTITY
08055C222MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C222MAT2A
Internal Part NumberEIS-08055C222MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C222MAT2A
Related Links08055C2, 08055C222MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C222MAT2A Details Description
Related parts for 08055C222MAT2A
IC CLK SYNTH TRPL PLL 20-TSSOP datasheet.pdf
ASSY Z-DOK+6 ADAPTER BRD 64PR datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SOD123FL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 24AWG GRN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 80V TO-262AA datasheet.pdf