TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F9-98PD-LC
DTS24F9-98PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F9-98PD-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN
Datasheet Download
DTS24F9-98PD-LC.pdf
Availability of DTS24F9-98PD-LC
QUANTITY
DTS24F9-98PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F9-98PD-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24F9-98PD-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert9-98
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F9-98PD-LC
Related LinksDTS24F9, DTS24F9-98PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F9-98PD-LC Details Description
Related parts for DTS24F9-98PD-LC
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG NATURAL 2000' datasheet.pdf
RES 61.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SNSW 6A 3-16 PLAN 79215741 datasheet.pdf
CONN HDR 4POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 8W 0.01% TO220 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
762 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 600V RADIAL datasheet.pdf