Hirose Electric Co Ltd GT8EH-14DP-2V(01)
GT8EH-14DP-2V(01) picture photo
Mfg. Part Number
GT8EH-14DP-2V(01)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 14POS 2MM
Datasheet Download
GT8EH-14DP-2V(01).pdf
Availability of GT8EH-14DP-2V(01)
QUANTITY
GT8EH-14DP-2V(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of GT8EH-14DP-2V(01)
Internal Part NumberEIS-GT8EH-14DP-2V(01)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesGT8E
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesSolder Retention
Contact FinishAuCoNiP
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GT8EH-14DP-2V(01)
Related LinksGT8EH-14, GT8EH-14DP-2V(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
GT8EH-14DP-2V(01) Details Description
Related parts for GT8EH-14DP-2V(01)
CONN RECEPT RT ANG 50POS SCSI datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
RES 86.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB15 POLYESTER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS 2.5MM datasheet.pdf
CAP CER 18PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 410MW SOD123 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf