AVX Corporation 08055C223JAT4A
08055C223JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08055C223JAT4A
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C223JAT4A.pdf
Availability of 08055C223JAT4A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
08055C223JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C223JAT4A
Internal Part NumberEIS-08055C223JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C223JAT4A
Related Links08055C2, 08055C223JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C223JAT4A Details Description
Related parts for 08055C223JAT4A
IC DUAL RETRIG MULTIVIB 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.07KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC DIRECTIONAL DETECTOR SMD Very small limited quantity now for VMMK-3113-TR1G datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 270MA 850 MOHM TH datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 17UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
16P + PE MALE INSERT 16A 250V/UL datasheet.pdf