AVX Corporation 08055C223KAZ2A
08055C223KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C223KAZ2A
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C223KAZ2A.pdf
Availability of 08055C223KAZ2A
QUANTITY
08055C223KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C223KAZ2A
Internal Part NumberEIS-08055C223KAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C223KAZ2A
Related Links08055C2, 08055C223KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C223KAZ2A Details Description
Related parts for 08055C223KAZ2A
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS232 12-DFN datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 14DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 22 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 100V 3A KBPM datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 75MA 22 OHM SMD datasheet.pdf