United Chemi-Con EKXJ421ELL270MJ35S
EKXJ421ELL270MJ35S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ421ELL270MJ35S
Brief Description
CAP ALUM 27UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ421ELL270MJ35S.pdf
Availability of EKXJ421ELL270MJ35S
QUANTITY
EKXJ421ELL270MJ35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ421ELL270MJ35S
Internal Part NumberEIS-EKXJ421ELL270MJ35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current275mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ421ELL270MJ35S
Related LinksEKXJ421EL, EKXJ421ELL270MJ35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ421ELL270MJ35S Details Description
Related parts for EKXJ421ELL270MJ35S
RES SMD 95.3 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.64 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
WASHER NON-TURN 1/4" SS 112.5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 110 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf