AVX Corporation 08055C243JAT4A
08055C243JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08055C243JAT4A
Brief Description
CAP CER 0.024UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C243JAT4A.pdf
Availability of 08055C243JAT4A
QUANTITY
08055C243JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C243JAT4A
Internal Part NumberEIS-08055C243JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.024µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C243JAT4A
Related Links08055C2, 08055C243JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C243JAT4A Details Description
Related parts for 08055C243JAT4A
THERMISTOR 10 OHM 300V SMT PTC datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
PROTECT HEADER RT/ANG 60 CONTACT datasheet.pdf
RES 240K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 3.29K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf