AVX Corporation 08055C271KAT2A
08055C271KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C271KAT2A
Brief Description
CAP CER 270PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C271KAT2A.pdf
Availability of 08055C271KAT2A
QUANTITY
08055C271KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C271KAT2A
Internal Part NumberEIS-08055C271KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C271KAT2A
Related Links08055C2, 08055C271KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C271KAT2A Details Description
Related parts for 08055C271KAT2A
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
FILM POLARIZING 50 X 50MM 100PK datasheet.pdf
CONN JACK 1/4" ENCLOSED PHONE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC DO204AC datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
TERMINAL SCREW VERT PC MNT BLK datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
FLAT HEATPIPE 35W 2.5X8.2X200MM datasheet.pdf