AVX Corporation 08055C332J4Z2A
08055C332J4Z2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C332J4Z2A
Brief Description
CAP CER 3300PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C332J4Z2A.pdf
Availability of 08055C332J4Z2A
QUANTITY
08055C332J4Z2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C332J4Z2A
Internal Part NumberEIS-08055C332J4Z2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C332J4Z2A
Related Links08055C3, 08055C332J4Z2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C332J4Z2A Details Description
Related parts for 08055C332J4Z2A
IDC CABLE - AKC16H/AE16G/AKC16H datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 1.6 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CAP MICA 390PF 5% 1KV SMD datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM MED INLET 3A datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 66.66MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN COVER USB IP67 METAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 5W SMBJ datasheet.pdf