Vishay Semiconductor/Diodes Division 3KASMC36HE3/57T
3KASMC36HE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
3KASMC36HE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 64.3VC DO214AB
Datasheet Download
3KASMC36HE3/57T.pdf
Availability of 3KASMC36HE3/57T
QUANTITY
3KASMC36HE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 3KASMC36HE3/57T
Internal Part NumberEIS-3KASMC36HE3/57T
Standard Package850
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.7A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 185°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3KASMC36HE3/57T
Related Links3KASMC3, 3KASMC36HE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
3KASMC36HE3/57T Details Description
Related parts for 3KASMC36HE3/57T
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
HC-P:8MDIN(F/TB)120V datasheet.pdf
RES 11K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 52MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf