AVX Corporation 08055C332KAZ2A
08055C332KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C332KAZ2A
Brief Description
CAP CER 3300PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C332KAZ2A.pdf
Availability of 08055C332KAZ2A
QUANTITY
08055C332KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C332KAZ2A
Internal Part NumberEIS-08055C332KAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C332KAZ2A
Related Links08055C3, 08055C332KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C332KAZ2A Details Description
Related parts for 08055C332KAZ2A
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16DIP datasheet.pdf
IC REG BST ADJ 0.75A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1K FLASH 8-DIP datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
KIT DEV BOARD 3A FOR IGBT datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 100MHZ 20SOIC datasheet.pdf
DEV KIT BLUETOOTH HEADSET BC6140 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CABLE 7COND 10AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 80W datasheet.pdf
IC TXRX TRANSLATING X2SON6 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38MM 24VDC datasheet.pdf