AVX Corporation 08055C332MAT2A
08055C332MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C332MAT2A
Brief Description
CAP CER 3300PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C332MAT2A.pdf
Availability of 08055C332MAT2A
QUANTITY
08055C332MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C332MAT2A
Internal Part NumberEIS-08055C332MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C332MAT2A
Related Links08055C3, 08055C332MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C332MAT2A Details Description
Related parts for 08055C332MAT2A
IC OPAMP VFB 210MHZ 8SOIC datasheet.pdf
COUNTER 7 CHAR 4.75-10V T/H datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP ADJ 8MSOP datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=1000FT datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
SGE-245-2-0910 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
LED COB CXB1304 5700K WHT SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf