AVX Corporation 08055C333KAJ2A
08055C333KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C333KAJ2A
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C333KAJ2A.pdf
Availability of 08055C333KAJ2A
QUANTITY
08055C333KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C333KAJ2A
Internal Part NumberEIS-08055C333KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C333KAJ2A
Related Links08055C3, 08055C333KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C333KAJ2A Details Description
Related parts for 08055C333KAJ2A
CONN CARDEDGE 140POS .050" SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 26POS STRAIGHT PCB datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 274 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LABELS FOR THERMAL TRANSF PRINT datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 6COND WHITE 25' datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf