AVX Corporation 08055C471J4T2A
08055C471J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C471J4T2A
Brief Description
CAP CER 470PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C471J4T2A.pdf
Availability of 08055C471J4T2A
QUANTITY
08055C471J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C471J4T2A
Internal Part NumberEIS-08055C471J4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C471J4T2A
Related Links08055C4, 08055C471J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C471J4T2A Details Description
Related parts for 08055C471J4T2A
CONN SOCKET 22-26AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 5.36KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER HIGH/LOW 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 8POS 1MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf