Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKJ320-20
VSKJ320-20 picture photo
Mfg. Part Number
VSKJ320-20
Brief Description
DIODE MODULE 2KV 320A MAGN-A-PAK
Datasheet Download
VSKJ320-20.pdf
Availability of VSKJ320-20
QUANTITY
VSKJ320-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKJ320-20
Internal Part NumberEIS-VSKJ320-20
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2000V (2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)320A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 2000V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKJ320-20
Related LinksVSKJ3, VSKJ320-20 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKJ320-20 Details Description
Related parts for VSKJ320-20
CONN HEADER .100 DUAL STR 8POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A CROSS ROLL PLNGR datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CABLE 4COND 6AWG SLATE SHLD 100' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP9T datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 0.100 T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf