Vicor Corporation VE-24R-MX-B1
VE-24R-MX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24R-MX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W
Datasheet Download
VE-24R-MX-B1.pdf
Availability of VE-24R-MX-B1
QUANTITY
VE-24R-MX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24R-MX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-24R-MX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24R-MX-B1
Related LinksVE-24R, VE-24R-MX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24R-MX-B1 Details Description
Related parts for VE-24R-MX-B1
RES SMD 158K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FIFO PAR 64X4 10NS 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
RES 267 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE RS485/422 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf