Qualtek Electronics Corp. FAD1-12025DBAW12
FAD1-12025DBAW12 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-12025DBAW12
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X25.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-12025DBAW12.pdf
Availability of FAD1-12025DBAW12
QUANTITY
FAD1-12025DBAW12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-12025DBAW12
Internal Part NumberEIS-FAD1-12025DBAW12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFAD1-12025
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25.5mm W
Air Flow57.2 CFM (1.62m³/min)
Static Pressure0.074 in H2O (18.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise27.2 dB(A)
Power (Watts)1.68W
RPM1500 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.070A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-12025DBAW12
Related LinksFAD1-120, FAD1-12025DBAW12 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-12025DBAW12 Details Description
Related parts for FAD1-12025DBAW12
FIXED IND 15UH 800MA 90 MOHM SMD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Backlight TSOT-23-8 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SHROUD 22POS DUAL LATCHED datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A 16SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 20POS 30GOLD datasheet.pdf
MINI LATCH HSG 0.100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 4C SHLD 300V datasheet.pdf