AVX Corporation 08055C472MAT2A
08055C472MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C472MAT2A
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C472MAT2A.pdf
Availability of 08055C472MAT2A
QUANTITY
08055C472MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C472MAT2A
Internal Part NumberEIS-08055C472MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C472MAT2A
Related Links08055C4, 08055C472MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C472MAT2A Details Description
Related parts for 08055C472MAT2A
RES SMD 2.15K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5VDC 20A 18-75VIN datasheet.pdf
ADPT DIP16/SOIC16 SERIAL FLASH datasheet.pdf
CABLE STR FEMALE-FEMAL 2POS 12' datasheet.pdf
OSC TCXO 14.7456MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 723 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
IC SDRAM DDR3 256M X 16 96-FBGA datasheet.pdf
KIT EVAL STM32 F401 VL6180X datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf