AVX Corporation 08055C473K4T2A
08055C473K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C473K4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C473K4T2A.pdf
Availability of 08055C473K4T2A
QUANTITY
08055C473K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C473K4T2A
Internal Part NumberEIS-08055C473K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C473K4T2A
Related Links08055C4, 08055C473K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C473K4T2A Details Description
Related parts for 08055C473K4T2A
CONN RCPT 114PS .8MM DL GOLD SMD datasheet.pdf
CONN F JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 10.5VWM 19VC 1.5KE datasheet.pdf
SW MAG REED SPST 17-23AT 200V datasheet.pdf
CONTROLLER LINK CARD TWIST PR datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 12-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 14POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf