AVX Corporation 08055C473KAT2P
08055C473KAT2P picture photo
Mfg. Part Number
08055C473KAT2P
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C473KAT2P.pdf
Availability of 08055C473KAT2P
QUANTITY
08055C473KAT2P Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C473KAT2P
Internal Part NumberEIS-08055C473KAT2P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C473KAT2P
Related Links08055C4, 08055C473KAT2P Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C473KAT2P Details Description
Related parts for 08055C473KAT2P
IC CTRLR PCMCIA CARDBS DL 28SSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW SMT3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf
POCKET KVM SWITCH PS/2 2-PORT datasheet.pdf
RES SMD 0.056 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERMINAL LUBRICATOR ASSY datasheet.pdf
BATT CHRGR LEAD-ACID 12V 3A datasheet.pdf
SWITCH SPST 4 SEC .25MM ACT 50V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf