Sullins Connector Solutions EGM30DTKH
EGM30DTKH picture photo
Mfg. Part Number
EGM30DTKH
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EGM30DTKH.pdf
Availability of EGM30DTKH
QUANTITY
EGM30DTKH Order Process
Ship out your order
Specifications of EGM30DTKH
Internal Part NumberEIS-EGM30DTKH
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGM30DTKH
Related LinksEGM3, EGM30DTKH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EGM30DTKH Details Description
Related parts for EGM30DTKH
CONN BACKSHELL DB15 PLASTIC BLCK datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 64POS SMD datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 1CH 50KSPS 24SSOP datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 30W D2PAK datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 12VOUT 2W datasheet.pdf
BCZ 3.81/13/180LR SN GN BX datasheet.pdf
TGARD 210,A0 TO-220 0.010" datasheet.pdf
COMBO 13W3 M PCB STR G50 TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY HEADER WTW 18POS datasheet.pdf