AVX Corporation 08055C561KAJ2A
08055C561KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C561KAJ2A
Brief Description
CAP CER 560PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C561KAJ2A.pdf
Availability of 08055C561KAJ2A
QUANTITY
08055C561KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C561KAJ2A
Internal Part NumberEIS-08055C561KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C561KAJ2A
Related Links08055C5, 08055C561KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C561KAJ2A Details Description
Related parts for 08055C561KAJ2A
MOSFET N-CH 60V 50A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 20-SSOP datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 8BIT N-INV 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.16 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
POWER STRP 13.5"15A 7OUT 15' CRD datasheet.pdf
RES 499K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf