AVX Corporation 08055C562KAJ2A
08055C562KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C562KAJ2A
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C562KAJ2A.pdf
Availability of 08055C562KAJ2A
QUANTITY
08055C562KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C562KAJ2A
Internal Part NumberEIS-08055C562KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C562KAJ2A
Related Links08055C5, 08055C562KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C562KAJ2A Details Description
Related parts for 08055C562KAJ2A
CAP FILM 7500PF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 5A SOT-22 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 51MA 16.8 OHM TH datasheet.pdf