TE Connectivity Potter & Brumfield Relays RY210012
RY210012 picture photo
Mfg. Part Number
RY210012
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 12V
Datasheet Download
RY210012.pdf
Availability of RY210012
QUANTITY
RY210012 Order Process
Ship out your order
Specifications of RY210012
Internal Part NumberEIS-RY210012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model3-1393224-5.pdf
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesRY, SCHRACK
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current19.2mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)8A
Switching Voltage400VAC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time9ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi)
Coil Power230 mW
Coil Resistance627 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RY210012
Related LinksRY21, RY210012 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
RY210012 Details Description
Related parts for RY210012
IC MCU 8BIT 768B OTP 8SOIJ datasheet.pdf
BIT HEX 7/32" 1.97" datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EDGECARD 120POS DIP R/A .050 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 45V 10A ITO220AB datasheet.pdf
RES SMD 6.81 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7K OHM 5% 100W datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 10 SEC datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 16POS DUAL SMD datasheet.pdf