Integrated Device Technology (IDT) ADC1613S125HN/C1,5
ADC1613S125HN/C1,5 picture photo
Mfg. Part Number
ADC1613S125HN/C1,5
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 125MHZ SOT1152-1
Datasheet Download
ADC1613S125HN/C1,5.pdf
Availability of ADC1613S125HN/C1,5
QUANTITY
ADC1613S125HN/C1,5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADC1613S125HN/C1,5
Internal Part NumberEIS-ADC1613S125HN/C1,5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Bits16
Sampling Rate (Per Second)125M
Number of Inputs1
Input TypeDifferential, Single Ended
Data InterfaceJESD204A
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitecturePipelined
Reference TypeInternal
Voltage - Supply, Analog2.85 V ~ 3.4 V
Voltage - Supply, Digital1.65 V ~ 1.95 V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package32-HVQFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADC1613S125HN/C1,5
Related LinksADC1613S1, ADC1613S125HN/C1,5 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
ADC1613S125HN/C1,5 Details Description
Related parts for ADC1613S125HN/C1,5
POT 50K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .186" .082"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2530 19MM WHT datasheet.pdf
MICRO 25C P 12" WHT datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SHIELD, CAP, HVA280-2PHM datasheet.pdf
150UF 160V 16X20 datasheet.pdf