AVX Corporation 08055C751KAT2A
08055C751KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C751KAT2A
Brief Description
CAP CER 750PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C751KAT2A.pdf
Availability of 08055C751KAT2A
QUANTITY
08055C751KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C751KAT2A
Internal Part NumberEIS-08055C751KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package12,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance750pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C751KAT2A
Related Links08055C7, 08055C751KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C751KAT2A Details Description
Related parts for 08055C751KAT2A
MOSFET N-CH 100V 20A DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 1A TO-92 datasheet.pdf
I/O MOUNTING BOARD MINI 24POS datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 DUAL WALL SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CPTC FUSE RESETTABLE datasheet.pdf
PREC RES 50-60 OHM 2512 .05% datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
H-SOCKET W/PG. 9 FITTING datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A datasheet.pdf