AVX Corporation 08055C822KAT2A
08055C822KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C822KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8200PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C822KAT2A.pdf
Availability of 08055C822KAT2A
QUANTITY
08055C822KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C822KAT2A
Internal Part NumberEIS-08055C822KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C822KAT2A
Related Links08055C8, 08055C822KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C822KAT2A Details Description
Related parts for 08055C822KAT2A
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CASE ALUM MULT 12.93"L X 10.16"W datasheet.pdf
IC FIXED POINT DSP 144-LQFP datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 144CSBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 150W 5V 30A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
14A ACTIVE EMI FILTER SIP 48V datasheet.pdf
POT 1K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf